Minnesotans at USATF Masters Outdoor

7/15/2019
 
Ames, Iowa 

Minnesotans had many impressive performances at the USATF Masters Outdoor Championship in Ames, Iowa, July 11-14. In addition to many national age group titles the Minnesota performance list was highlighted by Sherwood Sagedahl's M80 pending world record in the pentathlon. Following are some of the Minnesota results from the competition:

Kelly Boler, W35, 5000m, 1st, 18:10.73
Melissa Gacek, W40, 5000m, 1st, 18:56.51
Kara Parker, W45, 5000m, 2nd, 19:21.25; 10000m, 1st, 40:37.93; 1500m, 1st, 5:23.87
Laura Utke, W40, hammer throw, 1st, 36.51m; weight throw, 1st, 13.74m
Denise Lund, W55, hammer throw, 1st, 29.21m; weight throw, 4th, 8.27m
Catherine van der Schans, W65, hammer throw, 1st, 25.60m; weight throw, 4th, 8.32m
Troy Bellrichard, M50, shot, 5th, 13.66m; hammer throw, 5th, 30.67m; weight throw, 3rd, 14.37m; discus, 4th, 45.18m; javelin, 1st, 39.54m
Robert Jones, M55, shot, 4th, 11.89m; hammer throw, 3rd, 42.94m; weight throw, 3rd, 15.16m; discus, 3rd, 41.21m
Chad Blank, M30, shot, 2nd, 8.10m; discus, 2nd, 22.07m; javelin, 3rd, 19.36m
James Kimani, M45, shot, 4th, 8.84m
Betsy Murray, W45, 400m, 3rd, 1:12.96; 800m, 1st, 2:56.93
Theresa Foushee, W55, 400m, 3rd, 1:15.21
Susan Loyd, W60, 400m, 2nd, 1:14.69; 100m, 3rd, 16.21; 800m, 3rd, 3:07.12; 200m, 4th, 33.10
Peter Haack, M40, 400m, 3rd, 55.81; 200m, 3rd, 24.94
Jim Schoffman, M65, 400m, 5th, 1:05.75; 100m, 7th, 14.46; 800m, 4th, 2:44.17; 200m, 7th, 29.57; 1500m, 8th, 6:02.81
Sherwood Sagedahl, M80, pentathlon, 1st, 3787 pts (pending world record); 400m, 1st, 1:16.04; 100m, 2nd, 16.64; 800m, 1st, 2:59.66; 200m, 3rd, 33.50; 1500m, 1st, 6:17.14
Alan Phillips, M85, 400m, 1st, 1:32.69; 100m, 1st, 18.97; 200m, 1st, 41.39
Francis Shen, M40, 110m short hurdles, 1st, 17:15; 400m long hurdles, 1st, 1:00.85
David Black, M65, 110m short hurdles, 5th, 21.23; triple jump, 4th, 7.81m; high jump, 5th, 1.30m
Michael Burns, M75, 80m short hurdles, 1st, 17.88; high jump, 4th, 1.10m; hammer throw, 5th, 18.55m; 300m long hurdles, 1st, 1:14.18
JoeAnn Jackson-Matthews, W55, long jump, 2nd, 4.07m; 100m, 1st, 14.66; 200m, 1st, 30.75
Rick Allen, M60, high jump, 6th, 1.50m
Tom Langenfeld, M80, high jump, 3rd, 1.20m
Starrdanya Roberts, M35, 100m, 4th, 11.49; 200m, 3rd, 22.60
Donald Tarasewicz, M65, 100m, 4th, 13.58; 200m, 4th, 27.38
Rob Class, M55, 800m, 4th, 2:17.99; 1500m, 4th, 4:44.00
Marc Sutton, M60, 800m, 9th, 2:49.26
Danielle Simons, W35, 100m hurdles, 1st, 18.93; high jump, 3rd, 1.30m
Katy Class, W55, 1500m, 5th, 6:01.43
Dean Neuharth, M50, triple jump, 2nd, 9.97m
Waihon Liew, M50, triple jump, 3rd, 9.68m

Congratulations to all the athletes on representing Minnesota so well!